Tyniec

Tyniec - dawna podkrakowska wieś, która w 1973 r. została częścią Krakowa. Znajduje się w zachodniej części Krakowa, na prawym brzegu Wisły,  słynie głównie z najstarszego klasztoru benedyktynów, który istnieje od 1044 roku. Z pierwotnej budowli, po licznych zniszczeniach do dziś zachowały się elementy architektury romańskiej, gotyckiej i barokowej. W kościele św. Piotra i Pawła uwagę zwraca zabytkowy ołtarz z czarnego marmuru oraz późnobarokowa ambona w kształcie łodzi. Na terenie klasztoru mieści się Muzeum Opactwa, Wydawnictwo Benedyktynów oraz sklep z produktami benedyktyńskimi.
Na wapiennych wzniesieniach jurajskich zwanych wzgórzami tynieckimi rozciąga się Bielańsko - Tyniecki Park Krajobrazowy, w Tyńcu znajduje się przełom Wisły zwany Bramą Tyniecką oraz stepowy rezerwat przyrody Skołczanka utworzony w 1957 r. Bije tu także Źródło Świętojańskie będące jedynym tego typu pomnikiem przyrody na terenie Krakowa.
Z Tyńcem związana jest legenda o Walgierzu Wdałym  i jego pięknej żonie Heligundzie. W ówczesnej wiosce miała miejsce akcja powieści „Bracia Zmartwychwstańcy” Józefa Ignacego Kraszewskiego a  w tynieckiej gospodzie „Pod Lutym Turem” epizod „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza. 
Poza licznymi walorami związanymi z bogatą przyrodą, Tyniec posiada jedną z najciekawszych ścieżek rowerowych w Krakowie. Znajdują się tu też liczne aleje spacerowe gdzie malownicze tereny okolicy sprawiają spacer bardzo wyjątkowym. Doskonałą alternatywą spędzenia wolnego czasu jest znajdujący się w Tyńcu ośrodek sportowy wraz z torem kajakowym dostępnym dla wszystkich zainteresowanych uprawianiem sportów wodnych i nie tylko.

Partnerzy

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij