Paczółtowice

PACZÓŁTOWICE - początki wsi sięgają XIV w. W XIX i na pocz. XX wieku na terenie wsi znaleziono rzymskie monety, co świadczy, że przebiegał tędy szlak kupiecki do Krakowa. Znajduje się tutaj piękny późnogotycki kościół, powstały w latach 1518 - 20, kryjący w swym wnętrzu wiele cennych zabytków sztuki sakralnej.

Wieś w gminie Krzeszowice.
1343 - pierwsza wzmianka o wsi.
XVI w. - Jednym z właścicieli wsi był fundator zamku w Podzamczu - Seweryn Boner z Balic.
1518 - 20 - budowa kościoła Nawiedzenia NMP.
1681 - restauracja kościoła.

Warto zobaczyć:

  • Modrzewiowy kościół Nawiedzenia NMP z 1518 - 20 r.
  • Pozostałości folwarku karmelitańskiego z XVIII w.
  • We wsi występują relikty wiejskiej zabudowy z przełomu XIX i XX w.
  • W okolicy kamieniołomy tzw. czarnego i czerwono - białego marmuru dębnickiego.

PACZÓŁTOWICE

Podanie wiąże początek wsi z osobą rycerza Paczołda, który należał do drużyny Bolesława Śmiałego. Rycerz ten wziął udział w zabójstwie biskupa krakowskiego Stanisława Szczepanowskiego, a pragnąc uchronić się przed odpowiedzialnością, przybył w odludne okolice i założył osadę. Modrzewiowy póżnogotycki kościół w Paczółtowicach należy do najstarszych tego typu na ziemi krakowskiej. Kościół powstał w latach 1326-1342. Obecny wybudował w latach 1518-1520 Stanisław Paczółtowski. We wczesno barokowym głównym ołtarzu z 1604 r. mieści się , uchodzący za cudowny gotycki obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, stanowiący pozostałość po tryptyku (dzieło malarzy krakowskich z około 1470 roku ). Przy kościele rosną dwa drzewa, stanowiące pomniki przyrody: lipa o obwodzie 490 cm i dąb o obwodzie 400 cm.

W suchych dolinkach opadających do dolin: Eliaszówki i Racławki leżą Paczółtowice. Na ich terenie znaleziono monety rzymskie z czasów Trajana i Marka Aureliusza. Miejscowy późnogotycki drewniany kościół (powstał przed 1515 r.), należący do najstarszych tego typu na ziemi krakowskiej, posiada nawę z drewna jodłowego, bogato złocony ołtarz główny z roku 1601 z uchodzącym za cudowny obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem - pozostałość tryptyku z ok. 1479 r. Późnorenesansowy ołtarz boczny (ok.1600r.) przeniesiony tu został z katedry na Wawelu. Chrzcielnica z brązu odlana została w r. 1533.
 

Partnerzy

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij