Muszyna

Bogactwo walorów krajobrazowo-przyrodniczych, liczne źródła wód mineralnych, żywy folklor i kultywowane tradycje przyciągają rzesze turystów. Beskid Sądecki
o wyjątkowych walorach przyrodniczo-krajobrazowych, z urozmaiconym, typowo górzystym krajobrazem, jest jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. Nasłonecznione polany, panoramiczne widoki, obfitość rwących rzek i potoków, krępe buki na stromych zboczach, smukłe jodły w cienistych dolinach, śliwowe i jabłoniowe sady to charakterystyczne elementy tutejszego krajobrazu. Pasma górskie Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej oraz malowniczo położone doliny rzek Popradu i Dunajca z pięknymi przełomami -  zapierają dech w piersiach.
Liczne zabytki architektury drewnianej, klasztory, zabytkowe kościoły i cerkwie zachęcają do wędrówek. Do zabytków o szczególnej randze w kulturze europejskiej bez wątpienia zaliczyć można kościół w Tropiu, klasztor SS Klarysek w Starym Sączu wraz
z zespołem zabudowań miejskich. Każdy kto zagości na terenie Beskidu Sądeckiego, znajdzie coś dla siebie. Podczas pobytu towarzyszyć mu będzie wspaniałe górskie powietrze, urokliwy krajobraz, gościnność i życzliwość tutejszych mieszkańców.

Oferta Sądecczyzny jest bogata i zróżnicowana, a wybór atrakcji zależy od indywidualnych zainteresowań. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zwolennicy górskich wycieczek i spacerów mogą wybierać pośród licznych szlaków turystycznych Beskidu Sądeckiego. Proponowane poniżej - prowadzą najciekawszymi rejonami Beskidu:

  • Muszyna - Kraczonik - Leluchów - Dubne - Muszyna (5 godzin latem)
    Trasa obfitująca w piękne panoramy. Szlak prowadzi bardzo słabo uczęszczanymi przez turystów ścieżkami. Idealna propozycja dla wędrowców spragnionych ciszy, bywa, że na szlaku nie spotkamy „żywego ducha”. Po zejściu z gór do Leluchowa warto podejść do oddalonej o około 3 km wsi Dubne, z zachowaną piękną cerkwią i zabytkowymi domami. Powrót z Leluchowa autobusem lub pociągiem.
  • Łomnica Zdrój - Hala Łabowska - Parchowatka - Łomnica (5 godzin latem)
    Trasa pełna urokliwych miejsc. Po przekroczeniu Łomniczanki bardzo stroma, ale po osiągnięciu szczytu można zakosztować wypoczynku w cieniu szałasów. Na Hali Łabowskiej znajdziemy małe schronisko oferujące znakomitą kuchnię. Dalej podążamy grzbietem Parchowatki, by powrócić do Łomnicy.
  • Krynica (Czarny Potok) - Jaworzyna Krynicka - Runek - Bacówka nad Wierchomlą - Jaworzynka - Czertezy - Szczawnik (6 godzin latem)
    Obfitującą w piękne panoramy trasa ciesząca się znaczną popularnością. Szlak prowadzący na Jaworzynę Krynicką (1114 m) można skrócić wjeżdżając na szczyt góry kolejką linową. Ze szczytu Jaworzyny piękne, panoramiczne widoki. Dalej wędrujemy do fantastycznie położonej, małej Bacówki nad Wierchomlą, by przez Jaworzynkę dotrzeć do Szczawnika. Trasa dla wytrawnych piechurów.

Lato to czas wycieczek i wędrówek – nie tylko pieszych. Sądecczyznę można poznawać podróżując konno lub rowerem, pływając łódką,  jeżdżąc quadem, wędkując, polując, wspinając się po skałach a nawet – bujając szybowcem! Turyści mogą korzystać  z licznych rowerowych, konnych i pieszych szlaków turystycznych. Najbardziej znanymi są: Karpacki Szlak Rowerowy, Transbeskidzki Szlak Konny oraz Główny Szlak Beskidzki. Warto zobaczyć Popradzki Park Krajobrazowy.

Sądecczyzna to również kraina miodem płynąca. Gospodarstwa pasieczne w Stróżach  i Kamiannej znane są i cenione w całym kraju. Tutejsze pszczele produkty słyną z najwyższej jakości. Niezwykłą atrakcją jest działające w Stróżach Muzeum i Skansen Pszczelarski. Okazała kolekcja zabytkowych uli oraz narzędzi pszczelarskich, możliwość zaglądania do uli  i obserwacji życia pszczół przyciągają rzesze turystów. W skansenie możemy uczestniczyć  w pszczelarskich warsztatach edukacyjnych oraz okazjonalnie, w „Biesiadzie u Bartnika". Dla najmłodszych urządzono zwierzyniec, gdzie zobaczymy konie, kuce, strusie, kozy, pawie  i gołębie. W Pszczelej Wiosce organizowane są edukacyjne zabawy dla dzieci, zaś
w Kamiannej (Pasieka „Barć") atrakcją jest pszczela ścieżka edukacyjna oraz możliwość oglądania życia plastra miodu. Pasieka „Barć" dostarczała miodu Ojcu Świętemu - Janowi Pawłowi II.

Wśród miłośników „białego szaleństwa” Muszyna cieszy się zasłużoną renomą. Liczne wyciągi, bliskie sąsiedztwo stacji narciarskiej w Krynicy (wg rankingu onet.pl - nr 1 w Polsce)
z koleją gondolową na Jaworzynę Krynicką, stacji narciarskiej Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla oraz doskonale przygotowane stoki przyciągają zarówno początkujących, jak
i zaawansowanych narciarzy. Najdłuższa trasa narciarska na Jaworzynie Krynickiej liczy 2600 m. Komfortowy i szybki wyjazd na górę zapewnia 6-osobowa gondola. Trasa dobrze przygotowana, dośnieżana, w pełni oświetlona. Ze szczytu możemy podziwiać panoramę Krynicy i Beskidu Niskiego. Świetne warunki śniegowe zawdzięczamy specyficznemu klimatowi. Śnieg utrzymuje się tutaj od listopada do kwietnia, a temperatura jest średnio  4 stopnie niższa, niż w pobliskich miejscowościach. Poza narciarstwem zjazdowym w Muszynie Złockiem możemy pobiegać także na nartach.

Narciarskie trasy biegowe w Muszynie Złockiem, o różnym stopniu trudności, zachwycą początkujących jak i wytrawnych biegaczy. Ferie w górach to także przyjemność jazdy na łyżwach. W Muszynie i Krynicy czekają na łyżwiarzy doskonale przygotowane lodowiska. Coś dla siebie znajdą również saneczkarze – z myślą o nich uruchomiono w Krynicy specjalny tor. Na miłośników pieszych wędrówek czekają panoramiczne szlaki turystyczne
o zróżnicowanym poziomie, od spacerowych - rodzinnych po kwalifikowane, dedykowane wytrawnym piechurom.

Partnerzy

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij