Kraków

Kraków - znacznie więcej niż historia

Kraków słynie z barwnej historii, światowej klasy zabytków, wawelskiego smoka oraz obwarzanków. Ale wizyty w tym mieście nie warto ograniczać do wysłuchania hejnału i zwiedzania Wawelu, bo – poza historycznym dziedzictwem – Kraków to także festiwale o międzynarodowej randze i nowoczesne muzea. To również wiele miejsc związanych z życiem papieża Jana Pawła II, setki urokliwych kawiarenek, świetna baza wypadowa dla wycieczek po malowniczej Małopolsce i doskonała lokalizacja dla biznesowych spotkań.
Kraków to miasto o tysiącletniej tradycji, dawna siedziba polskich królów i stolica kraju, a dzisiaj stolica województwa małopolskiego i ważna europejska metropolia. Jest najbardziej rozpoznawalnym polskim miastem na świecie i ważnym punktem na turystycznej mapie Europy – rocznie odwiedza go ponad 8 milionów gości z Polski i zagranicy. Mogą tu znaleźć coś dla siebie nie tylko miłośnicy historii, ale także melomani i fani dobrego kina.

Od średniowiecza do współczesności

Nie da się wymienić wszystkich elementów, które sprawiają, że Kraków jest miastem jedynym w swoim rodzaju, ale z pewnością jednym z nich jest Stare Miasto – wyjątkowa skarbnica dzieł sztuki, zabytkowych obiektów i pamiątek historycznych. W jego obrębie znajdują się najważniejsze i najstarsze z ponad stu krakowskich kościołów, a także liczne pałace i kamienice. Ponad 1150 zabytków Krakowa reprezentujących niemal wszystkie epoki, style architektoniczne od średniowiecza po współczesność zostało wpisanych do rejestru zabytków. Centralnym punktem miasta jest Rynek Główny o imponujących wymiarach – każdy z jego boków ma 200 m długości. To największy plac średniowiecznej Europy, zachowany w niezmienionym kształcie od roku 1257. W 1978 r. Rynek – wraz z otaczającymi go, tworzącymi szachownicowy układ ulicami – znalazł się na pierwszej liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W 2005 roku zajął pierwsze miejsce w rankingu Najlepszych Rynków Świata – pierwszym globalnym rankingu organizacji Project for Public Space. Obecnie w obrębie Rynku Głównego znajduje się kilkaset kawiarni, pubów i restauracji.

Oko w oko z historią

Pod płytą Rynku Głównego, na głębokości 4 metrów, powstał szlak turystyczny „Śladami europejskiej tożsamości Krakowa” prezentujący m.in. pozostałości średniowiecznej osady, fragmenty zabudowań pamiętających czasy Bolesława Wstydliwego i Kazimierza Wielkiego oraz około 700 przedmiotów codziennego użytku. Zajmująca powierzchnię około 4 tys. metrów kwadratowych ekspozycja została stworzona w oparciu o zabytki odkryte podczas prac archeologicznych prowadzonych w latach 2005-2010. Dzięki wykorzystaniu technik multimedialnych (m.in. ekranu z pary wodnej, trójwymiarowych odwzorowań zabytków) zwiedzanie podziemnego muzeum staje się prawdziwą podróżą w czasie do tętniącego życiem średniowiecznego Krakowa. Zastosowanie tak zaawansowanych technik multimedialnych decyduje również o tym, że muzeum w podziemiach Rynku Głównego jest jednym z najnowocześniejszych muzeów w skali Europy.

Trzynastowieczne centrum handlowe

Umiejscowione pośrodku krakowskiego rynku Sukiennice to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich zabytków. Ich historia sięga XIII wieku – powstały za panowania księcia Bolesława Wstydliwego. W średniowieczu pełniły funkcję centrum handlowego, w którym kupcy sprzedawali rozmaite towary – od żywności, przez przedmioty codziennego użytku, aż po dobra luksusowe, m.in. drogie tkaniny, złoto i biżuterię. Do dziś Sukiennice są najpopularniejszym w Krakowie pasażem handlowym. Dodatkowo, na pierwszym piętrze można zwiedzić Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku – największą w Polsce stałą ekspozycję dziewiętnastowiecznego malarstwa i rzeźby.

Cztery strony świata

Tylko w Krakowie od ponad sześciuset lat, co godzinę z wieży Mariackiej rozlega się hejnał (trębacz gra go na cztery strony świata). Wieża Mariacka, zwana też Hejnalicą, jest wyższą z dwóch wież Bazyliki Mariackiej – najsławniejszego kościoła gotyckiego w Krakowie. W jego wnętrzu znajduje się drewniany, jeden z największych w Europie – wysoki na 13 i szeroki na 11 metrów – gotycki ołtarz autorstwa Wita Stwosza. W pobliżu Bazyliki Mariackiej biegnie też Droga Królewska – historyczna trasa, prowadząca od Bramy Floriańskiej (głównej bramy wjazdowej do miasta), którą przemierzali polscy monarchowie w drodze na Zamek Królewski na Wawelu.
Zamek Królewski na Wawelu do końca XVI wieku był siedzibą władców polskich (w Katedrze Wawelskiej odbyło się 37 królewskich koronacji). Obecnie, stanowi obiekt muzealny z 71 salami wystawowymi, w których obejrzeć można m.in. królewskie komnaty, skarbiec i zbrojownię. W przylegającej do zespołu pałacowego katedrze – miejscu
o wybitnym znaczeniu dla tożsamości i kultury narodowej Polaków – znajduje się polski panteon. Spoczywają tu królowie, najbardziej zasłużeni dowódcy, żołnierze, najwięksi poeci. Dzwon Zygmunta, znajdujący się na jednej z wież katedry, bije tylko przy okazji najdonioślejszych dla kraju i miasta wydarzeń. U stóp Wawelu, na bulwarach wiślanych, stoi pomnik legendarnego smoka wawelskiego, który zieje ogniem, broniąc dojścia do smoczej jamy.
Kraków może się również poszczycić najstarszą w Polsce, jedną z najstarszych w Europie uczelni wyższych – Uniwersytetem Jagiellońskim (założonym w 1364r. przez króla Kazimierza Wielkiego). Studiowali tu tak wybitni Polacy jak: Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski i papież Jan Paweł II.
O wyjątkowości Krakowa w znacznym stopniu decyduje również dzielnica Kazimierz – unikatowe miejsce wielowiekowego współistnienia dwóch kultur – chrześcijańskiej i żydowskiej. To przestrzeń wypełniona zabytkami judaizmu o światowym znaczeniu, ale przede wszystkim obszar tętniący życiem – tutaj odbywają się targi staroci i dzieł sztuki, a w klimatycznych knajpkach, restauracjach i pubach pobrzmiewa muzyka na żywo. To tutaj właśnie, od ponad dwudziestu lat, organizowany jest sławny na całym świecie Festiwal Kultury Żydowskiej.

Tradycja i nowoczesność

Niezwykle interesującą dzielnicą Krakowa jest także Podgórze, które choć leży w geograficznym centrum Krakowa i przechodzą przez nie główne arterie miasta, jest wciąż spokojne i kameralne. Atrakcją tej dzielnicy, a zarazem jedną z najstarszych budowli Krakowa, jest kopiec Krakusa – mityczna mogiła księcia Kraka, która powstała najprawdopodobniej około VII wieku. U stóp kopca znajduje się nieczynny już kamieniołom Libana, gdzie w latach II wojny światowej znajdował się hitlerowski obóz pracy przymusowej dla Polaków. Na jego dnie kręcono obozowe sceny do słynnej „Listy Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga. Do wojennej historii Podgórza nawiązuje plac Bohaterów Getta, punkt zborny największych akcji przesiedleńczych i kolejnych etapów likwidacji krakowskiego getta. Stojące tu dziś porzucone krzesła – pomniki upamiętniają ofiary krwawych selekcji. W znajdujących się nieopodal historycznych budynkach dawnej Fabryki Emalia Oskara Schindlera przy ul. Lipowej 4 funkcjonuje dziś nowy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Prezentowana w nim stała wystawa „Kraków – czas okupacji 1939 – 1945” jest przede wszystkim opowieścią o Krakowie i losach jego mieszkańców w czasie II wojny światowej, ale także o Niemcach – okupantach, którzy pojawili się tutaj 6 września 1939 r. i brutalnie przerwali wielowiekową historię polsko-żydowskiego Krakowa. Wojenna historia krzyżuje się tu z codziennością, życie prywatne z tragedią, która dotknęła cały świat. Ważne i trudne zagadnienia, prezentowane są na wystawie w nowatorski, atrakcyjny dla zwiedzających sposób – z wykorzystaniem multimediów (30 interaktywnych stanowisk z monitorami dotykowymi, 70 ścieżek dźwiękowych, 15 wideoprojektorów). W 45 przestrzeniach wystawienniczych przeszłość Krakowa została wykreowana w taki sposób, by każdy mógł bezpośrednio dotknąć historii, poczuć emocje mieszkańców miasta okresu wojny. W 2010 roku Podgórze zyskało jeszcze jeden nowy przystanek na trasie krakowskich muzeów. Tuż obok Muzeum Schindlera powstało Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK). Na blisko 10 tys. m kw. powierzchni użytkowej MOCAK prezentuje imponującą kolekcję prac polskich i zagranicznych artystów, które powstały w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Muzeum będzie również realizowało projekty badawcze, wydawnicze oraz edukacyjne. MOCAK jest pierwszą w Polsce tego typu instytucją, którą stworzono od podstaw. Budynek powstał na terenie dawnej fabryki Schindlera, jego koncepcja architektoniczna nawiązuje do nurtu neomodernistycznego. Autorem projektu jest Claudio Nardi, włoski architekt i projektant wnętrz.

6 zmysłów i nocne zwiedzanie

Kraków to również miasto tętniące życiem kulturalnym – Europejska Stolica Kultury w 2000 r. Działa tu około 60 muzeów, ponad 30 teatrów, 70 galerii i wiele innych instytucji kultury. Każdego roku w Krakowie odbywa się ponad 100 festiwali o randze międzynarodowej i szereg innych wydarzeń kulturalnych. Dwanaście najważniejszych muzycznych wydarzeń zgrupowano pod wspólną marką „6 zmysłów”. Mieszczą się tutaj projekty muzyczne (m.in. Misteria Paschalia – festiwal muzyki dawnej oscylujący wokół wydarzeń Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkiej Nocy, Sacrum Profanum – festiwal muzyki współczesnej, Unsound Festival – festiwal muzyki elektronicznej), literackie (Conrad Festival, Festiwal Literacki Czesława Miłosza), plastyczne (Art Boom Festival), teatralne (Boska Komedia). Innymi znanymi krakowskimi wydarzeniami kulturalnymi są m.in. Festiwal Kultury Żydowskiej i Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. Do tego koniecznie trzeba dodać sylwester na Rynku Głównym i tradycyjne Wianki organizowane w noc świętojańską na bulwarach wiślanych. Tej ostatniej, plenerowej imprezie o prastarym pogańskim rodowodzie towarzyszą imponujące pokazy sztucznych ogni, koncerty znanych
muzyków i zespołów i barwny jarmark świętojański. W kwietniu i maju Kraków staje się z kolei stolicą kina, za sprawą dwóch ważnych festiwali filmowych: OFF Plus Camera oraz Krakow Film Festival, na których prezentowane są filmy wybitnych artystów z całego świata. W kalendarz krakowskich imprez kulturalnych na stałe wpisał się również cykl Krakowskie Noce (Noc Muzeów, Noc Teatrów, Noc Cracovia Sacra, Noc Jazzu, Noc Poezji), w ramach którego można nocą bezpłatnie zwiedzać m.in. niedostępne na co dzień dla zwiedzających zakamarki scen krakowskich teatrów, klasztorne skarbce, krużganki i ogrody.

Miasto papieskie

Kraków to również miasto papieskie – pełne miejsc, które ukochał Ojciec Święty, bł. Jan Paweł II. Bywał tutaj jako student polonistyki, seminarzysta, wykładowca i metropolita Krakowski, a także jako głowa Kościoła Katolickiego, podczas pielgrzymek papieskich do ojczyzny. To w Krakowie (nad wejściem do Pałacu Biskupiego) znajduje się jedno z najsławniejszych na świecie okien – „okno papieskie” oraz jeden z najbardziej rozpoznawalnych adresów – Franciszkańska 3. Właśnie pod „oknem papieskim” podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski, na wieczornych spotkaniach z Ojcem Świętym tłumnie gromadziła się młodzież i pielgrzymi. Setki tysięcy ludzi uczestniczyło również w mszach świętych odprawianych przez Jana Pawła II na krakowskich Błoniach – 48-hektarowej łące w centrum miasta. Dzięki Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, (konsekrowanemu w 2000 r. przez Jana Pawła II) stolica Małopolski staje się ważnym centrum pielgrzymkowym, a krakowskie sanktuarium zyskuje rangę światowego centrum kultu Bożego Miłosierdzia.

Kraków - centrum biznesowe

Kraków to również miasto przyjazne biznesowi – prężnie działają tu m.in. firmy inwestujące w nowe technologie. Jako miejsce nauki około dwustu tysięcy studentów miasto przyciąga inwestorów poszukujących wykwalifikowanych kadr – wielu z nich właśnie tutaj zlokalizowało swoje odziały i biura outsourcingu. Odnosi się to zwłaszcza do KPT (Krakowskiego Parku Technologicznego), specjalnej strefy ekonomicznej założonej przez trzy największe uczelnie krakowskie: Politechnikę Krakowską, Akademię Górniczo-Hutniczą, Uniwersytet Jagielloński, a także przez władze miasta i regionu. Obecnie, m.in. dzięki KPT, miasto postrzegane jest w świecie gospodarczym jako lokalizacja dynamicznie się rozwijająca w branży high-tech. W KPT swoje siedziby założyło wiele międzynarodowych koncernów, m. in. Motorola, RR Donnelley czy Delphi.
Od wielu lat w Krakowie organizowane są również kongresy o utrwalonej międzynarodowej randze. W 2014 r. ma się również zakończyć budowa Centrum Kongresowego (ICE) przy rondzie Grunwaldzkim. Dynamicznie rozwija się baza hotelowa, co oznacza powstawanie nowych atrakcyjnych obiektów dla organizatorów konferencji. Organizacji spotkań biznesowych oraz zakładaniu przedsiębiorstw właśnie w Krakowie sprzyja zapewne fakt, że miasto leży w samym sercu Europy – na skrzyżowaniu najważniejszych krajowych i europejskich tras komunikacyjnych. Autostrada A4 zapewnia szybkie i wygodne połączenie z Niemcami, a w przyszłości także z Ukrainą, natomiast drogi E-75 i E-462 – z systemem dróg czeskich i austriackich. Oznacza to, że podróżny może zjeść śniadanie w Krakowie, a obiad w Pradze, Wiedniu lub w Berlinie. Otwarciu Krakowa na świat sprzyja również nowoczesny i stale rozbudowywany Kraków Airport im. Jana Pawła II w Krakowie – Balicach, drugi pod względem wielkości port lotniczy w kraju. Zapewnia bezpośrednie połączenia krajowe oraz międzynarodowe z wieloma miastami Europy i na innych kontynentach. Z lotniska do centrum miasta można dojechać koleją podmiejską w ciągu 15 minut. Karków ma również dogodne połączenie komunikacyjne z Warszawą oraz większymi zagranicznymi miastami – Budapesztem, Wiedniem, Pragą, Monachium, Berlinem, Hamburgiem, Kijowem i Lwowem. Rozbudowana sieć połączeń kolejowych umożliwia szybką i komfortową podróż. Linie prowadzące na południe kraju do atrakcyjnych miejscowości górskich krzyżują się z tranzytowymi liniami łączącymi zachód ze wschodem.

Dwa nowoczesne stadiony piłkarskie o międzynarodowym standardzie (stadion KS Cracovia i TS Wisła), blisko 100 km ścieżek rowerowych oraz szereg ośrodków sportowych sprawiają, że Kraków to również wspaniałe miejsce na rekreację i uprawianie sportu. Można tutaj nie tylko zagrać w piłkę nożną czy jeździć na rowerze – korzystając m.in. z bezobsługowej wypożyczalni rowerów miejskich, ale też wziąć udział w raftingu czy spływie kajakowym po jednym z najnowocześniejszych na świecie sztucznych torów kajakarstwa górskiego. Wiele z ośrodków sportu i rekreacji zlokalizowanych jest w malowniczych okolicach, a jednocześnie blisko centrum. Część z nich posiada też własną bazę hotelową i sale konferencyjne. Wszystko to pozwala na łączenie spotkań biznesowych z odrobiną wypoczynku. 

Partnerzy

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij